LOGO BSNAF header

2015 March
AWARD ARTIST CITY, STATE CATEGORY
Best of Show Ludmila Curilova Aurora, Ontario, CN Oil/Acrylics Painting
Best of 2-D Don Plumridge Wimauma, FL Oil/Acrylics Painting
Best of 3-D Debra Steidel Wimberley, TX Clay Works
Distinction Gustavo Castillo Jupiter, FL Oil/Acrylics Painting
Distinction Dorothy Gaziano North Grafton, MA Oil/Acrylics Painting
Distinction Susan Griggs Sarasota, FL Mixed Media (3-D)
Distinction Tara Funk Grim Bethany Beach, DE Mixed Media (2-D)
Distinction Cali Hobgood Urbana, IL Photography
Distinction Kevin Liang Brooklyn, NY Oil/Acrylics Painting
Distinction Alex Marksz Jupiter, FL Jewelry
Distinction Christopher Parris Fall River, MA Clay Works
Distinction Stephen Ray Waterbury, CT Oil/Acrylics Painting
Distinction Jeff Ripple Micanopy, FL Oil/Acrylics Painting
Distinction Robinson Scott Anoka, MN Glass
Distinction Marcus C. Thomas Weaverville, NC Oil/Acrylics Painting
Distinction John Zidek Pennsboro, WV Sculpture
Distinction Marc Zoschke Springfield, IL Jewelry
       

2015 February
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Ancizar Marin Sculpture Pembroke Pines, FL
Best of 2-D Robert Heier Photography Estero, FL
Best of 3-D John Mascoll Wood Safety Harbor, FL
Distinction Amos Amit Fiber & Leather Los Angeles, CA
Distinction David Campbell Mixed Media (3-D) Bradenton, FL
Distinction Chieh-Nie Cherng Watercolor Painting Hillsborough, NJ
Distinction Dick Cunningham Photography Bonita Springs, FL
Distinction Jane Johnson Oil/Acrylics Painting Marengo, IL
Distinction Richard Ryan Glass Bourbonnais, IL
Distinction Robinson Scott Glass Anoka, MN
Distinction Christina Smith Mixed Media (2-D) Fayetteville, AR
Distinction Debra Steidel Clay Works Wimberley, TX
Distinction Robert C. Trisko Jewelry Saint Cloud, MN
Distinction Paul Willsea Glass Naples, NY
Distinction Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Distinction John Zidek Sculpture Pennsboro, WV
       
2015 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show James LaCasse Sculpture Denver, CO
Best of 2-D Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Hoover, AL
Best of 3-D William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction David Campbell Mixed Media (3-D) Bradenton, FL
Distinction Tom Clements Photography Spring Hill, TN
Distinction Ron Colbert Mixed Media (2-D) Cumby, TX
Distinction Ben Foster Sculpture Lander, WY
Distinction Daryl Harwood Mixed Media (2-D) Panama City Beach, FL
Distinction Flo Kemp Graphics & Printmaking East Setauket, NY
Distinction Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Steven Potts Wood Palmetto, GA
Distinction Bill & Jon Slade Glass Jacksonville, FL
Distinction Jon Smith Oil/Acrylics Painting         Clearwater, FL
Distinction Antanas Ulevicius Sculpture Saint Petersburg, FL
       
2014 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Best of 2-D Kevin Liang Oil/Acrylics Painting Brooklyn, NY
Best of 3-D Katherine A. Mathisen Sculpture Ocoee, FL
Distinction Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Distinction Susan Griggs Mixed Media (3-D) Sarasota, FL
Distinction Robert Heier Photography Estero, FL
Distinction John Kellum Clay Works Orlando, FL
Distinction Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Jack Pine Glass Columbus, OH
Distinction Robinson Scott Glass Anoka, MN
Distinction Robert C. Trisko Jewelry Saint Cloud, MN
Distinction Abby Warman Oil/Acrylics Painting Naples, FL
Distinction Kimberly Willcox Mixed Media (3-D) Gainesville, FL
Distinction John Zidek Sculpture Pennsboro, WV
       
2014 February
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Jihong Shi Oil/Acrylics Painting North Babylon, NY
Best of 2-D Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Best of 3-D John Mascoll Wood Safety Harbor, FL
Distinction David Campbell Mixed Media (3-D) Bradenton, FL
Distinction Eric Carrol Sculpture Newton, KS
Distinction Kathy Crowther Watercolor Painting Saint Helena Island, SC
Distinction Paula Mae Green Fiber & Leather Pompano Beach, FL
Distinction Holly Manneck Mixed Media (2-D) Naples, FL
Distinction Alex Marksz Jewelry Jupiter, FL
Distinction Gert Olsen Sculpture Jupiter, FL
Distinction Jason Pavalonis Photography Julian, CA
Distinction Don Plumridge Oil/Acrylics Painting Wimauma, FL
Distinction Richard Ryan Glass Bourbonnais, IL
Distinction Antanas Ulevicius Clay Works Saint Petersburg, FL
Distinction Yu Zhou Oil/Acrylics Painting Yardley, PA
       
2014 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show William Kidd Clay Works Miramar, FL
Best of 2-D Yu Zhou Oil/Acrylics Painting Yardley, PA
Best of 3-D James LaCasse Sculpture Denver, CO
Distinction Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction Ben Foster Sculpture Lander, WY
Distinction Yoram Gal Mixed Media (2-D) Old Jaffa 68036, IS
Distinction Charles Greenholdt, A.W.S. Watercolor Painting Cape Coral, FL
Distinction Michele LeVett Jewelry Durham, NC
Distinction Mark MacKinnon Photography Millbrook, NY
Distinction Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Jon Smith Oil/Acrylics Painting Clearwater, FL
Distinction ErH-Ping Tsai Jewelry Locust Valley, NY
Distinction Antanas Ulevicius Sculpture Saint Petersburg, FL
Distinction Jan Peng Wang Oil/Acrylics Painting Markham Ontario, CN
Distinction Warner Whitfield Mixed Media (3-D) Ocala, FL
       
2013 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Albert Benedict Sculpture Whitewater, WI
Best of 2-D Patricia Kessler Watercolor Painting Hilton Head Island, SC
Best of 3-D Dan Murphy Sculpture Chapel Hill, NC
Distinction Teri Causey Mixed Media (2-D) Fort Myers, FL
Distinction John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Distinction Terry Evans Wood Overland Park, KS
Distinction Wayne Gao Mixed Media (3-D) Rowland Heights, CA
Distinction H. J. Herrera Photography Alachua, FL
Distinction Kit Karbler Glass Denver, CO
Distinction Ning Lee Oil/Acrylics Painting Livingston, NJ
Distinction Shannon Macklin Metal Flagstaff, AZ
Distinction Jeff Ripple Oil/Acrylics Painting Micanopy, FL
Distinction Kostas Ulevicius Clay Works Saint Petersburg, FL
Distinction Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Distinction Tricia Young Jewelry Churchville, VA
       
2013 February
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show David Campbell Sculpture Santa Barbara, CA
Best of 2-D Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Best of 3-D Russ Schmidt Wood Palm Bay, FL
Distinction Lucy Chamberlain Glass North Hollywood, CA
Distinction John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Distinction David Goldhagen Glass Hayesville, NC
Distinction Sharon Matusiak Mixed Media (3-D) Marion, IL
Distinction Jill Mayberg Mixed Media (2-D) Vancouver, WA
Distinction Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Ellie Rusnova Mixed Media (3-D) Denver, CO
Distinction Christina Smith Mixed Media (2-D) Kennesaw, GA
Distinction Marina Terauds Graphics & Printmaking North Branch, MI
Distinction Antanas Ulevicius Clay Works Saint Petersburg, FL
Distinction Kimberly Willcox Sculpture Gainesville, FL
Distinction Yu Zhou Oil/Acrylics Painting Yardley, PA
       
2013 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Best of 2-D Gregory Strachov Watercolor Painting Floral City, FL
Best of 3-D Tricia Young Jewelry Churchville, VA
Distinction Jeffrey Cannon Pastels & Drawing Austin, TX
Distinction David Curles Digital (computer) Fayetteville, AR
Distinction Peggy Furlin Watercolor Painting Lake Mills, WI
Distinction Susan Griggs Sculpture Sarasota, FL
Distinction Robert Hyde Sculpture Washington, MA
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction Scott Olson Mixed Media (2-D) Williams Bay, WI
Distinction Bruce J. Peeso Oil/Acrylics Painting Monson, MA
Distinction Russ Schmidt Wood Palm Bay, FL
Distinction Marina Terauds Graphics & Printmaking North Branch, MI
Distinction Kimberly Willcox Mixed Media (3-D) Gainesville, FL
Distinction Glenn Woods Clay Works Palm Harbor, FL
       
2012 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Viviana Santamarina Fiber & Leather San Francisco, CA
Best of 2-D Ning Lee Oil/Acrylics Painting Livingston, NJ
Best of 3-D Brian Becher Glass Columbus, OH
Distinction Deborah Armstrong Jewelry Greenwich, CT
Distinction Julie A. Carlson Oil/Acrylics Painting Bonita Springs, FL
Distinction Nicario Jimenez Mixed Media (3-D) Naples, FL
Distinction Stephen Koury Mixed Media (2-D) Crested Butte, CO
Distinction Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Bill Secunda Sculpture Butler, PA
Distinction Bill Slade Glass Jacksonville, FL
Distinction Brian Sykes Wood Charlotte, NC
Distinction Marcus C. Thomas Oil/Acrylics Painting Weaverville, NC
Distinction Dawn Wain Jewelry New Lebanon, NY
Distinction Vonnie Whitworth Watercolor Painting Virginia Beach, VA
Distinction Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Distinction Patricia Kessler Watercolor Painting Hilton Head Island, SC
Distinction Mark Van De Bogart Jewelry Bronson, FL
       
2012 February
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Jan Peng Wang Oil/Acrylics Painting Markham Ontario, CN
Best of 2-D Tara Funk Grim Mixed Media (2-D) Bethany Beach, DE
Best of 3-D Tanya Tyree Sculpture Afton, VA
Distinction George Bragg Metal Gulfport, FL
Distinction Andrew Carson Sculpture Seattle, WA
Distinction Peggy Furlin Watercolor Painting Lake Mills, WI
Distinction Kevin Liang Oil/Acrylics Painting Brooklyn, NY
Distinction Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Erik Nelson Mixed Media (2-D) Pacific Grove, CA
Distinction Don Nibert Clay Works Fayetteville, AR
Distinction Russ Schmidt Wood Palm Bay, FL
Distinction Allan Teger Photography Vero Beach, FL
Distinction Antanas Ulevicius Clay Works Saint Petersburg, FL
Distinction Kimberly Willcox Sculpture Gainesville, FL
Distinction Dennis Goodman Photography
Naples, FL
       
2012 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Scott Amrhein Glass Sherwood, WI
Best of 2-D Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Best of 3-D Kim Koch Jewelry Oshkosh, WI
Distinction Candiss Cole-Footitt Fiber & Leather Sedona, AZ
Distinction Carolyn Currie Oil/Acrylics Painting New Milford, CT
Distinction Z. L. Feng Watercolor Painting Radford, VA
Distinction Judy Goskey Jewelry Burton, OH
Distinction Jack Hill Sculpture Beverly Hills, FL
Distinction Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Thomas McGurrin Jewelry Sanbornton, NH
Distinction Betty Neubauer Oil/Acrylics Painting Jensen Beach, FL
Distinction Stephen Sebastian Oil/Acrylics Painting Thomasville, NC
Distinction Debra Steidel Clay Works          Driftwood, TX
Distinction Yu Zhou Oil/Acrylics Painting Yardley, PA
Distinction David Bryce Clay Works          Egremont, MA
       
2011 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Ning Lee Oil/Acrylics Painting Livingston, NJ
Best of 2-D Carol Ferony Pastels & Drawing Defuniak Springs, FL
Best of 3-D Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction Stephen Brehm Oil/Acrylics Painting Leola, PA
Distinction Robert Flowers Watercolor Painting Summerfield, NC
Distinction Rosario Garcia Jewelry Fort Lauderdale, FL
Distinction David Gordon Oil/Acrylics Painting Greenfield Center, NY
Distinction Alan Hamwi Sculpture Columbus, OH
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction Sabra Richards Sculpture Cadiz, KY
Distinction Viviana Santamarina Fiber & Leather San Francisco, CA
Distinction Christina Smith Mixed Media (2-D) Kennesaw, GA
Distinction Glen Wans Photography Kansas City, MO
Distinction Luba Warrack Jewelry Greensboro, NC
Distinction Liz Williams Mixed Media (2-D) Atlanta, GA
       
2011 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Jeannie Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Best of 2-D Steve Rogers Watercolor Painting Ormond Beach, FL
Best of 3-D Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Scott Amrhein Glass Sherwood, WI
Distinction Richard Auger Photography Summerfield, FL
Distinction Robert Cordisco Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Marc Duke Photography Leesburg, FL
Distinction gabriela firehammer Sculpture Lyons, CO
Distinction Michael Gard Metal San Francisco, CA
Distinction Marius Moore Photography Gulfport, FL
Distinction Steven Olszewski Sculpture Pinckney, MI
Distinction Bruce J. Peeso Oil/Acrylics Painting Monson, MA
Distinction Marlene Rose Sculpture Clearwater, FL
Distinction Stephen Sebastian Oil/Acrylics Painting Thomasville, NC
Distinction Michael J. Weber, A.W.S. Watercolor Painting Port Saint Lucie, FL
       
2010 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Best of 2-D Ning Lee Oil/Acrylics Painting Livingston, NJ
Best of 3-D Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Jeffrey Cannon Pastels & Drawing Austin, TX
Distinction Carol Ferony Pastels & Drawing Defuniak Springs, FL
Distinction David Gordon Oil/Acrylics Painting Greenfield Center, NY
Distinction Holly Hambrick Mixed Media (3-D) Ormond Beach, FL
Distinction Jack Hill Sculpture Beverly Hills, FL
Distinction Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Birmingham, AL
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction Michele LeVett Jewelry Durham, NC
Distinction Kevin Liang Oil/Acrylics Painting Brooklyn, NY
Distinction Steve Radtke Other Monroe, GA
Distinction Dale Rogers Metal Haverhill, MA
Distinction Glen Wans Photography Kansas City, MO
       
2010 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Gregory Strachov Watercolor Painting Floral City, FL
Best of 2-D Yu Zhou Oil/Acrylics Painting Yardley, PA
Best of 3-D James LaCasse Sculpture Denver, CO
Distinction Scott Amrhein Glass Sherwood, WI
Distinction Michael Braun Digital (computer) Tampa, FL
Distinction Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction David Curles Mixed Media (2-D) Kennesaw, GA
Distinction Chris Honeysett Photography San Rafael, CA
Distinction Diana Hsu Watercolor Painting Broken Bow, OK
Distinction Kit Karbler Glass Denver, CO
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction Lauran Sundin Jewelry Concord, NH
Distinction William P. Thayer Photography Englewood, FL
Distinction Richard Toft Other Accomac, VA
Distinction Kimberly Willcox Sculpture Gainesville, FL
       
2009 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show William Kidd Clay Works Miramar, FL
Best of 2-D John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Best of 3-D James Edward Barnes Wood Woolwine, VA
Distinction Cardot Christophe Pastels & Drawing Edgewater, FL
Distinction Virginia Sorsby Fergus Mixed Media (2-D) Atlanta, GA
Distinction Estella Fransbergen Sculpture Mount Dora, FL
Distinction Nathan & Amanda Grubich Clay Works Ludington, MI
Distinction Mary L. Hager Mixed Media (3-D) Milwaukee, WI
Distinction Kim Koch Jewelry Oshkosh, WI
Distinction Rainer Lagemann Sculpture Miami, FL
Distinction Barbara & Marcus-McKenna Graphics & Printmaking Lyons, CO
Distinction Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Distinction Hussein Saidi Mixed Media (2-D) Silver Spring, MD
Distinction Marcus C. Thomas Oil/Acrylics Painting Weaverville, NC
Distinction Gene Wilkinson Wood Athens, GA
       
2009 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Lauran Sundin Jewelry Concord, NH
Best of 2-D Z. L. Feng Watercolor Painting Radford, VA
Best of 3-D Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction Susan Griggs Sculpture Sarasota, FL
Distinction William (C.J.) Cowherd Oil/Acrylics Painting Indianapolis, IN
Distinction Patricio Ferreira Jewelry Orlando, FL
Distinction Jennifer Gardner Pastels & Drawing North Venice, FL
Distinction David E. Gordon Oil/Acrylics Painting Greenfield Center, NY
Distinction Steve Howell Clay Works Gainesville, FL
Distinction Patricia Karnes Jewelry Winter Park, FL
Distinction James LaCasse Sculpture Denver, CO
Distinction Rainer Lagemann Sculpture Richmond, CA
Distinction Paul Lambrecht Wood Lanesboro, MN
Distinction Michele LeVett Jewelry Durham, NC
Distinction Katharine McGuinness Graphics & Printmaking Denver, CO
Distinction Thom Millsap Oil/Acrylics Painting Naples, FL
Distinction Nnamdi Okonkwo Sculpture Fayetteville, GA
Distinction Scott Olson Oil/Acrylics Painting Chicago, IL
Distinction Darlene Pearse Oil/Acrylics Painting Naples, FL
Distinction Ron Phillips Mixed Media (2-D) Lithonia, GA
Distinction Dale Rogers Sculpture Haverhill, MA
Distinction Christina Smith Pastels & Drawing Kennesaw, GA
Distinction W. Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
       
2008 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show William Kidd Clay Works Miramar, FL
Best of 2-D W. Scott Wilson Watercolor Painting Kansasville, WI
Best of 3-D Steven Potts Wood Palmetto, GA
Distinction Michael Bond Graphics & Printmaking River Falls, WI
Distinction Janet Mach Dutton Watercolor Painting Cape Coral, FL
Distinction Rich Fizer Glass Fort Myers, FL
Distinction Jack Hill Sculpture Loveland, CO
Distinction Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Midland, MI
Distinction Kim Koch Jewelry Oshkosh, WI
Distinction John Mascoll Wood Safety Harbor, FL
Distinction Bill Sargent Photography Lakeland, FL
Distinction Maryann Schmidt Oil/Acrylics Painting Galway, NY
Distinction Pat Stone Sculpture Santa Fe, NM
Distinction Karen Vernon Watercolor Painting Brenham, TX
Distinction Dawn Wain Jewelry Clinton, CT
       
2008 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Lauran Sundin Jewelry Concord, NH
Best of 2-D Jan Peng Wang Oil/Acrylics Painting Markham Ontario, CN
Best of 3-D Larry Fox Sculpture Omena, MI
Distinction Timothy Sullivan Clay Works Marietta, GA
Distinction Gloria McRoberts Fiber & Leather Watertown, TN
Distinction Andrew Madvin Glass Birmingham, MI
Distinction Chris Klassen Mixed Media (2-D) Akron, OH
Distinction Ben W. Essenburg Oil/Acrylics Painting Englewood, FL
Distinction Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Midland, MI
Distinction Jon Smith Oil/Acrylics Painting Clearwater, FL
Distinction Marc Duke Photography Leesburg, FL
Distinction John P. Scanlan Photography Glenwood, IA
Distinction Kimberly Willcox Sculpture Gainesville, FL
Distinction Pat Stone Sculpture Santa Fe, NM
Distinction Brian Sykes Wood Charlotte, NC
       
2007 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Midland, MI
Best of 2-D Jan Peng Wang Oil/Acrylics Painting Markham Ontario, CN
Best of 3-D Bill Secunda Sculpture Butler, PA
Distinction Margaret Bayalis Oil/Acrylics Painting Milford, DE
Distinction Sandy Budzik Oil/Acrylics Painting Ponte Vedra Beach, FL
Distinction Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Distinction Carolyn Currie Oil/Acrylics Painting New Milford, CT
Distinction Marc Duke Photography Leesburg, FL
Distinction Ben W. Essenburg Oil/Acrylics Painting Englewood, FL
Distinction Randi Joe Grantham Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Nicario Jimenez Mixed Media (3-D) Naples, FL
Distinction Claire May Sculpture North Palm Beach, FL
Distinction Fortune Sitole Mixed Media (3-D) Venice, CA
Distinction Robert Trisko & Lieberman Jewelry Saint Cloud, MN
Distinction Robin L. Washburn Metal Marion, IL
       
2007 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Robin L. Washburn Metal Marion, IL
Best of 2-D Michael McKee Pastels & Drawing Wheaton, IL
Best of 3-D Jacquelyne Collett Mixed Media (3-D) Gainesville, FL
Distinction Robert Bridenbaugh Pastels & Drawing Fair Haven, MI
Distinction Micheal Cole Photography Hannibal, MO
Distinction Beth Crowder Pastels & Drawing West Union, WV
Distinction John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Distinction David E. Gordon Oil/Acrylics Painting Greenfield Center, NY
Distinction Patricia Karnes Jewelry Winter Park, FL
Distinction John Krieger Oil/Acrylics Painting Midland, MI
Distinction Patricia Mullins Clay Works Flagler Beach, FL
Distinction Dale Rogers Metal Haverhill, MA
Distinction Kurt Ruby Metal Saint Petersburg, FL
Distinction Robinson Scott Glass Anoka, MN
Distinction Dave Taylor Sculpture Leicester, NC
       
2006 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Best of 2-D Ben W. Essenburg Oil/Acrylics Painting Englewood, FL
Best of 3-D Robert Trisko & Lieberman Jewelry Saint Cloud, MN
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction Marvin & Wendy Hill Graphics & Printmaking Johnson Creek, WI
Distinction Fortune Sitole Mixed Media (3-D) Venice, CA
Distinction Jeannie & Sam Maddox Oil/Acrylics Painting Dothan, AL
Distinction Richard Toft Other Accomac, VA
Distinction C. L. Cunningham Pastels & Drawing Marietta, GA
Distinction John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Distinction Jeff Ripple Photography Naples, FL
Distinction James LaCasse Sculpture Denver, CO
Distinction Michael Costello Sculpture Willis, VA
Distinction Jack Hill Sculpture Loveland, CO
Distinction Jim Syvertsen Wood Chesapeake, VA
       
2006 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Dennis Davis Oil/Acrylics Painting Gary, IN
Best of 2-D Diana Hsu Watercolor Painting Melissa, TX
Best of 3-D Jack Hill Sculpture Loveland, CO
Distinction Charles L. Boux Glass Saint Petersburg, FL
Distinction Deborah B. Elmquist Oil/Acrylics Painting Port Orange, FL
Distinction Matthew Hatala Wood Danielsville, GA
Distinction Chris Hartsfield Watercolor Painting Spanish Fort, AL
Distinction Bernard Kindt Oil/Acrylics Painting North Port, FL
Distinction James LaCasse Sculpture Denver, CO
Distinction Susan Livingston Sculpture Lutz, FL
Distinction Marian Rose Pacsuta Oil/Acrylics Painting Alvaton, KY
Distinction Brian Sykes Wood Charlotte, NC
Distinction Luba Warrack Jewelry Greensboro, NC
Distinction Jan Peng Wang Oil/Acrylics Painting Markham Ontario, CN
Distinction W. Scott Wilson Mixed Media (2-D) Kansasville, WI
       
2005 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show James LaCasse Sculpture Denver, CO
Best of 2-D Bruce Holwerda Oil/Acrylics Painting Midland, MI
Best of 3-D Robin L. Washburn Metal Marion, IL
Distinction Tony & Erika Allison Clay Works Palisade, MN
Distinction William Kidd Clay Works Miramar, FL
Distinction John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Distinction Ben W. Essenburg Oil/Acrylics Painting Englewood, FL
Distinction Marian Rose Pacsuta Oil/Acrylics Painting Alvaton, KY
Distinction Bernard Kindt Oil/Acrylics Painting North Port, FL
Distinction Allan Teger Photography Vero Beach, FL
Distinction Jeff Ripple Photography Naples, FL
Distinction Marc Sijan Mixed Media (3-D) Milwaukee, WI
Distinction Randi Joe Grantham Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Robert Cordisco Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Brian Sykes Wood Charlotte, NC
       
2005 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Nicario Jimenez Mixed Media (3-D) Naples, FL
Best of 2-D Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Best of 3-D Natalie Blake Clay Works Brattleboro, VT
Distinction Peter Streit Clay Works Tampa, FL
Distinction Lauran Sundin Jewelry Concord, NH
Distinction Lynn Russell Mixed Media (3-D) North Fort Myers, FL
Distinction Janet Miller Metal Antioch, TN
Distinction William Eason Coombs Oil/Acrylics Painting Conyers, GA
Distinction Richard Toft Other Accomac, VA
Distinction Lindsay Garrett Oil/Acrylics Painting Rome, GA
Distinction Edward Holland Photography Jacksonville, FL
Distinction Susan Livingston Sculpture Lutz, FL
Distinction Robert J. O'Connor Watercolor Painting Boiling Springs, PA
Distinction W. Scott Wilson Mixed Media (2-D) Kansasville, WI
Distinction Rick Russell Wood North Fort Myers, FL
       
2004 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Sally J. Bright Sculpture Fenton, MI
Best of 2-D Darlene Pearse Oil/Acrylics Painting Naples, FL
Best of 3-D Nicario Jimenez Mixed Media (3-D) Naples, FL
Distinction Obayana Ajanaku Jewelry Decatur, GA
Distinction Dennis Stuart Oil/Acrylics Painting Sherman, CT
Distinction Robin L. Washburn Metal Marion, IL
Distinction Richard Toft Other Accomac, VA
Distinction Albert Mukasa Wilson Pastels & Drawing Corona, CA
Distinction Marc Duke Photography Leesburg, FL
Distinction Randal Napier Photography Grafton, ND
Distinction Peter Otfinoski Sculpture Loxahatchee, FL
Distinction Dave Taylor Sculpture Leicester, NC
Distinction Michael Baker Sculpture Colbert, GA
Distinction Susan Livingston Sculpture Lutz, FL
Distinction Gregory Strachov Watercolor Painting Floral City, FL
       
2004 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show W. Scott Wilson Mixed Media (2-D) Kansasville, WI
Best of 2-D Janet Rogers Watercolor Painting Ormond Beach, FL
Best of 3-D Don Reagan Wood Lake Mary, FL
Distinction David Greenbaum Clay Works Milford, PA
Distinction Tom Radca Clay Works Port Washington, OH
Distinction Robert Trisko & Lieberman Jewelry Saint Cloud, MN
Distinction Larry Greer Mixed Media (2-D) Frederick, OK
Distinction Janis Balabon Oil/Acrylics Painting Cape Coral, FL
Distinction Joan Saba Oil/Acrylics Painting Buffalo, NY
Distinction Jon Smith Oil/Acrylics Painting Clearwater, FL
Distinction Edward Holland Photography Jacksonville, FL
Distinction Randi Joe Grantham Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Zbigniew Chojnacki Sculpture Philadelphia, PA
Distinction Judy Barnewolt Jones Watercolor Painting Washington Island, WI
Distinction Brian Sykes Wood Charlotte, NC
       
2003 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Randi Joe Grantham Sculpture West Palm Beach, FL
Best of 2-D Gunbae Kim Watercolor Painting Longwood, FL
Best of 3-D Scott Causey Sculpture Sarasota, FL
Distinction Robert Barab Photography Hampton, VA
Distinction Sally J. Bright Sculpture Fenton, MI
Distinction John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Distinction Ben W. Essenburg Oil/Acrylics Painting Englewood, FL
Distinction Joseph P. Grieco Oil/Acrylics Painting New York, NY
Distinction Jaeryon Ha Pastels & Drawing Longwood, FL
Distinction Richard Harrington Oil/Acrylics Painting South Lima, NY
Distinction C. G. Woody Jones Wood Decatur, GA
Distinction Bill Keating Sculpture Lillian, AL
Distinction John Penrod Wood Tallahassee, FL
Distinction Harold Pickern Oil/Acrylics Painting San Diego, CA
Distinction Duncan McClellan Glass Tampa, FL
       
2003 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Best of 2-D Jeffrey Cannon Pastels & Drawing Austin, TX
Best of 3-D Randi Joe Grantham Sculpture West Palm Beach, FL
Distinction Jonathan Andersson Glass Lowestoff, Suffolk, UK
Distinction Tricia Young Jewelry Churchville, VA
Distinction David McCarthy Mixed Media (3-D) Dixon, NM
Distinction Bruce J. Peeso Oil/Acrylics Painting Monson, MA
Distinction Bernard Kindt Oil/Acrylics Painting North Port, FL
Distinction Jon Smith Oil/Acrylics Painting Clearwater, FL
Distinction John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Distinction Dave Taylor Sculpture Leicester, NC
Distinction Gert Olsen Sculpture Jupiter, FL
Distinction Antanas Ulevicius Clay Works Saint Petersburg, FL
Distinction Robert J. O'Connor Watercolor Painting Boiling Springs, PA
       
2002 March
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show John Costin Graphics & Printmaking Tampa, FL
Best of 2-D Alan Lachman Oil/Acrylics Painting Solebury, PA
Best of 3-D Patricia Mullins Clay Works Flagler Beach, FL
Distinction Robert Barab Photography Hampton, VA
Distinction Gwen Bennett Other Eureka Springs, AR
Distinction Sally J. Bright Sculpture Fenton, MI
Distinction W. James Dumble Mixed Media (2-D) Albuquerque, NM
Distinction Larry Greer Mixed Media (2-D) Frederick, OK
Distinction Dave Kellum Clay Works Bonita Springs, FL
Distinction Martha Jo Mahoney Oil/Acrylics Painting Winter Park, FL
Distinction Marc Sijan Mixed Media (3-D) Milwaukee, WI
Distinction Archie Smith Wood Mount Pleasant, NC
Distinction Charles E. Strain Sculpture Harrisburg, MO
       
2002 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Edward W Heiple Oil/Acrylics Painting Gulfport, FL
Best of 2-D Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Best of 3-D Paul & Claudette Gerhold Clay Works Lady Lake, FL
Distinction Obayana Ajanaku Jewelry Decatur, GA
Distinction Peter C. Bailey Watercolor Painting Melbourne Beach, FL
Distinction John S. Gibb Pastels & Drawing Cumbria, England, UK
Distinction Ray Hartl Photography Salem, WI
Distinction Kenneth A. Huff Digital (computer) Orlando, FL
Distinction Duncan McClellan Glass Tampa, FL
Distinction Richard Meyer Clay Works Santa Fe, NM
Distinction Gunni Nilsson Price Oil/Acrylics Painting Brandon, FL
Distinction Don Reagan Wood Lake Mary, FL
Distinction Marc Sijan Sculpture Milwaukee, WI
       
2001 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Jaeryon Ha Pastels & Drawing Longwood, FL
Best of 2-D Gunbae Kim Watercolor Painting Longwood, FL
Best of 3-D Mark A. Wallis Wood Spencer, IN
Distinction Jonathan Andersson Glass Lowestoff, Suffolk, UK
Distinction Joseph Cyberski Jewelry Dexter, MI
Distinction Hans Feyerabend Oil/Acrylics Painting Miami, FL
Distinction Bill Keating Sculpture Lillian, AL
Distinction Bernard Kindt Oil/Acrylics Painting North Port, FL
Distinction Alan Lachman Oil/Acrylics Painting Solebury, PA
Distinction David McCarthy Mixed Media (3-D) Dixon, NM
Distinction Richard Meyer Clay Works Santa Fe, NM
Distinction Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Distinction Ruth Olsen Wickey Oil/Acrylics Painting Morristown, NJ
     
2000 January
AWARD ARTIST CATEGORY CITY, STATE
Best of Show Nicario Jimenez Mixed Media (3-D) Naples, FL
Best of 2-D Carol Elder Napoli Oil/Acrylics Painting New Smyrna Beach, FL
Best of 3-D Monika Fairchild Jewelry Gainesville, FL
Distinction Allyson Christoper Jewelry Ipswich, MA
Distinction Kenneth A. Huff Digital (computer) Orlando, FL
Distinction Wyatt Lane Clay Works Evanston, IL
Distinction John Mascoll Wood Safety Harbor, FL
Distinction David McCarthy Mixed Media (3-D) Dixon, NM